ارتشی از فناوری‌ها در خدمت مدیریت سیل چین

بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته نظیر کلان داده، هوش مصنوعی، شبکه ۵جی، واقعیت افزوده، ربات‌های هوشمند، اینترنت اشیاء، پهپادها و قایق‌های خودران هوشمند سبب شده تا وقوع سیل‌ و طغیان رودخانه‌های چین به خوبی مدیریت شوند. این فناوری‌ها از طریق پیش‌بینی دقیق وضعیت آب و‌ هوا، نظارت بر سیل و هشدار به موقع به یاری دولت آمده‌اند.

رژیم آب رودخانه‌ها هم اکنون با ماهواره‌های سنجش از دور به صورت مستمر پایش می‌شوند. از پهپادها نیز برای انتقال برخط تصاویر ویدئویی تغییرات حجم خروجی آب استفاده می‌شود. امروز بیش از ۳۴۶ مخزن بزرگ و متوسط رودخانه زرد با بیش از ۱۰۰۰ سیگنال ویدئویی تحت نظر برخط هستند. از سوی دیگر تجهیزات هواشناسی چین به روز شده‌اند و با عملکرد بسیار دقیق در خط مقدم پیشگیری و مدیریت بحران هستند.

به عنوان مثال، دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی در زمینه‌ی وقوع باران‌های سیل‌آسا در سال ۲۰۱۹ به ۸۸ درصد افزایش پیدا کرد و جریان‌های همرفتی شدید، ۳۸ دقیقه زودتر قابل پیش‌بینی است. همه این عوامل سبب شده وزارت منابع آب چین، تنها در ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تمام اطلاعات بارشی کشور را از ۱۲۰ هزار ایستگاهِ هشدار دریافت و در چند دقیقه سیل را پیش‌بینی نماید.

 

کد خبر: ۲۰۲۰۰۷۱۸-۵۳۲۷

مشاهدۀ منبع اصلی خبر

اشتراک گذاری این مطلب:

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *